شماره تماس

09377999239

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی پلک

جراحی پلک-dr-mkhansari

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی پلک چیست؟

جراحی پلک یکی از عمل های زیبایی است که امروزه متقاضیان زیادی دارد. این عمل برای رفع افتادگی پلک و برخی دیگر از مشکلات مربوط به پلک انجام می شود.
همه ما می دانیم که افتادگی پلک دربسیاری مواقع علاوه بر اینکه ظاهر ما را زشت می کند، باعث جلوگیری از دید ما هم می شود. افتادگی پلک ها باز نگه داشتن چشم ها را سخت کرده و موجب تاری دید خواهند شد؛ از همین رو بلفاروپلاستی و جراحی پلک انجام می شود. به هر حال اگر می خواهید در مورد چند و چون بلفاروپلاستی پلک و جراحی پلک اطلاعات بیشتری به دست آورید در ادامه با دکتر مهرداد خوانساری همراه شوید.

فهرست مطالب

جراحی پلک یا عمل پشت پلک یکی از روش هایی است که امروزه به منظور برطرف نموندن چین و چروک، پوست اضافه، پف دور چشم و افتادگی پلک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی پلک یا همان عمل بلفاروپلاستی از جمله روش های کارآمده ای است که در کلینیک های زیبایی از جمله کلینک دکتر خوانساری به کار می روند. به طور کلی باید گفت روش بلفاروپلاستی یا جراحی پلک را برای جوانسازی چشم ها و زیبا مورد استفاده قرار می گیرد.

مطمئنا می دانید که به مرور و در طی افزایش سن امکان افتادگی پلک در هر فردی وجود دارد، حال اگر این فرد به صورت ارثی هم پلک های افتاده ای داشته باشد در کهن سالی با مشکلات بیشتری مواجه می شود. این مسئله باعث شده عمل پلک چشم یا همان عمل بلفاروپلاستی در میان افراد میان سال بیشتر قابل مشاهده باشد.
با این وجود می توان گفت که بلفاروپلاستی یا جراحی پلک همیشه هم به عنوان یک راه کار زیبایی به کار نمی رود، گاهی اوقات افراد مجبور به انجام جراحی پلک هستند و باید از عمل هایی مانند بلفاروپلاستی پلک استفاده نمایند.

جراحی پلک-dr-mkhansari
جراحی پلک-dr-mkhansari

هدف از جراحی بلفاروپلاستی پلک چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم جراحی پلک و جراحی بلفاروپلاستی با دو هدف زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. عمل پشت پلک با تاثیرات زیادی که روی زیبایی چشم ها دارد جزو محبوب ترین جراحی های زیبایی به حساب می آید.
اما افراد زیادی عمل پلک چشم را تنها به دلیل جنبه زیبایی آن استفاده نمی کنند؛ چرا که افتادگی پلک در بسیاری از مواقع مانع از دید افراد شده و بلفاروپلاستی پلک یا همان جراحی پلک جنبه درمانی به خود می گیرد.
به هرحال در ادامه اهداف جراحی پلک یا عمل بلفاروپلاستی را به خوبی با یک دیگر مورد بررسی قرار می دهیم تا متوجه شوید چرا عمل پلک چشم تا این اندازه شایع است.

انجام عمل پشت پلک یا بلفارو پلاستی با هدف زیبایی

با توجه به اینکه گفتیم انجام بلفاروپلاستی یا جراحی پلک تاثیر زیادی روی زیبایی چشم ها دارد، پس می توانید حدس بزنید که یکی از اهداف انجام عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک زیبایی است.
از نظر پزشکی انجام بلفاروپلاستی برای زیبایی ضروری نیست، اما خب زیبایی امروزه به یکی از مهم ترین عامل های اعتماد به نفس و حال خوب در جامعه تبدیل گشته و کمتر کسی از آن چشم پوشی می کند. این مسئله باعث شده افراد بسیاری به دلیل جنبه زیبایی به دنبال انجام عمل پشت پلک یا بلفاروپلاستی باشند.
در اثر افزایش سن متاسفانه امکان تجمع چربی، افتادگی، تورم و پف پلک ها وجود دارد، این مشکلات هم در پلک زیرین و هم در پلک بالایی رخ می دهند و زیبایی چشم افراد را از بین می برند.

هر چه به میان سالی نزدیک می شویم فرایند پیری روی چهره ما اثر بیشتری گذاشته و ما با تورم پلک ها و افتادگی آن ها مواجه خواهیم شد. این مسئله نیاز ما به انجام عمل های زیبایی در سنین بالا را افزایش می دهد، ولو اینکه افتادگی پلک های ما تاثیر چندانی هم روی بینایی نداشته و هنوز به قدری شدید نشده باشد که ما با چنین مشکلاتی مواجه شویم.
به هر حال افزایش سن روی شل شدن پوست پلک، ضعیف شدن عضلات پلک و تورم بالشتک های چربی تاثیر می گذارند. با این اوصاف جراحی پلک و عمل بلفاروپلاستی می تواند تا حد زیادی این مشکلات را از چهره ما بشوید و زیبایی و جوانی را به چشم هایمان هدیه کند.
اگر دقت کرده باشید مطمئنا متوجه شده اید که افتادگی پلک حتی باعث می شود چهره شما خسته و پیرتر به نظر آید و همین مسئله روی جذابیت و زیبایی شما تاثیر زیادی می گذارد.
پس اگر می خواهید زیبایی و جوانی را بار دیگر در چهره خود مشاهده کنید باید از بلفاروپلاستی پلک و جراحی پلک استفاده نمایید.

بلفاروپلاستی پلک - dr-mkhansari.com

انجام عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی با هدف درمانی

بر طبق گفته های ما در بالا جراحی بلفاروپلاستی یا همان حراجی پلک با اهداف درمانی هم انجام می شود.
انجام بلفاروپلاستی پلک یا جراجی پلک آن هم با هدف درمانی به منظور برطرف نمودن مشکلات در پلک های فرد یا ساختار پلک انجام می شود و می توان گفت جراحی پلک و جراحی بلفاروپلاستی در زمینه پزشکی بسیار حائز اهمیت هستند.
مخصوصا اگر جراحی پلک با هدف درمانی انجام گیرد. پزشکان انجام بلفاروپلاستیی پلک و جراحی پلک با هدف درمانی را یکی از جراحی های ضروری می دانند.
معمولا عمل پلک چشم یا همان بلفاروپلاستی پلک زمانی جنبه درمانی دارد که پوست پشت پلک افتادگی زیادی داشته باشد و بدین طریق مقداری از دید فرد را مختل سازد. در این حالت پلک به علت سنگینی حتما باید مورد عمل جراحی بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک قرار گیرد.

عمل بلفاروپلاستی-dr-mkhansari
عمل بلفاروپلاستی-dr-mkhansari

همچنین عمل بلفاروپلاستی یا عمل پلک چشم می تواند برای درمان التهاب های پوستی که در اثر چین و چروک های پلک روی هم ایجاد می شود، به کار رود. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که به علت افتادی پلک زیاد برای باز نگهداشتن چشم های خود باید از عضلات پیشانیشان استفاده نمایند. در این حالت هم فرد می تواند برای رهایی از این عذاب و ناراحتی از جراحی پلک و عمل پلک چشم استفاده کند.
علاوه بر این وجود تورم هایی در پلک پایینی یا پلک بالایی هم ممکن است لنز گذاشتن یا عینک زدن را برای افراد دشوار سازد؛ از همین رو باز هم باید آن فرد به سراغ جراحی پلک و عمل بلفاروپلاستی برود.
انجام عمل بلفاروپلاستی یا حراجی پلک با اهداف درمانی می تواند به دست جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی و همچنین متخصصان چشم انجام شود. به طور کلی نیازی نیست بابت انجام عمل بلفاروپلاستی نگرانی زیادی داشته باشید؛ چرا که متخصصین خبره زیادی در حوزه عمل پشت پلک و جراحی پلک فعالیت دارند.

علت پف چشم چیست؟

علل متعدد و زیادی می تواند منجر به ایجاد پف چشم شود و ظاهر چشمان را خواب آلود، خسته و غمگین نشان بدهد. در این حالت برای درمان باید از یک عمل پلک چشم آسان به نام عمل پف چشم استفاده کرد. از جمله مهم ترین عوامل موثر در ایجاد پف چشم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مونونوکلئوزیس

بیماری است ویروسی، که می تواند سبب ایجاد ورم در اطراف چشم در مراحل اولیه عفونت شود.

خواب نامنظم

خواب بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد می تواند سبب تجمع مایعات و چربی در اطراف چشم شود.

رژیم غذایی پر نمک

مصرف مقدار زیاد و بی رویه غذا های پر نمک و شور می تواند منجر به احتباس مایعات در اطراف چشم شود.

مصرف زیاد الکل

مصرف زیاد الکل می تواند سبب کم آبی بدن فرد شود و در نتیجه احتباس مایعات را در پی داشته باشد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن ممکن است باعث عدم تعادل هورمونی شود و احتباس مایعات رخ دهد.

آلرژی

واکنش های آلرژیک می توانند باعث التهاب رگ های خونی کوچک در اطراف چشم فرد شود. گرد و غبار، گرده، قطره های چشمی، خواص مواد ناشی از پوسته ریزی حیوانات خانگی و محلول های لنز تماسی، از جمله رایج ترین مواد حساسیت زای (آلرژن) چشم هستند. آلرژی به آرایش هم یکی از دلایل رایج شناخته شده ورم چشم است.

عمل پف چشم-dr-mkhansari.coma
عمل پف چشم-dr-mkhansari.coma

گل مژه

گل مژه برآمدگی های قرمز، کوچک و دردناک که شبیه جوش بوده و در لبه داخلی یا خارجی پلک دیده می شود. ذرات گرد و غبار یا چربی، آسیب به پوست و … می توانند غدد چربی پیرامون چشم را مسدود کنند. باکتری ها در این غدد مسدود شده رشد می کنند و سبب ایجاد گل مژه و ورم می شوند و نیاز به عمل پف چشم را ایجاد می کنند.

تبخال چشمی

تبخال چشمی، از راه ویروس معمولی هرپس سیمپلکس منتقل و ایجاد می شود. که به آن “زخم سرد چشم” هم گفته می شود و باعث گاهی زخم و التهاب قرنیه می شود. تبخال چشم از یک عفونت خفیف و ضعیف گرفته تا یک مشکل جدی تر، در سلامت چشم که می تواند سبب پیوند قرنیه و یا حتی از بین رفتن بینایی چشم شود، دیده می شود. عمل پف چشم برای درمان این بیماری به کار برده نمی شود.

بلفاریت

بلفاریت التهاب پلک هاست که به طور معمول به سبب عملکرد نامناسب غدد چربی موجود در مجاری که نزدیک قاعده مژه های چشم تخلیه می شوند، ایجاد می شود. بلفاریت با پلک های دردناک و متورم مشخص می شود و می تواند با پوست پوسته پوسته پلک، همچون شوره و از بین رفتن مژه های چشم همراه باشد. بلفاریت به طور معمول یک بیماری مزمن و ساده است، به این معنا که علائم این بیماری را می توان با اقدامات بهداشتی و درمانی مناسب کنترل نمود، اما به طور کامل هرگز درمان نمی شود.

سلولیت اطراف چشم

سلولیت حدقه چشم، بیماری شدید پوستی ناشی از التهاب و عفونت پلک و پوست اطراف و پیرامون چشم است. این التهاب می تواند سبب پف اطراف چشم شود. اگر علائم بیش از 2 تا 3 روز طول بیشتر بکشد، ممکن است نیاز به درمان اضطراری داشته باشید.

عفونت کاسه چشم یا سلولیت اربیت

عفونت کاسه چشم یا سلولیت اربیت یک فوریت پزشکی است. برای پیشگیری از دست دادن بینایی دائمی یا نابینایی، از آسیب عصب بینایی و سایر عوارض جدی، بیشتر به درمان سریع آنتی بیوتیکی وریدی نیاز است.
سلولیت اربیت یک عفونت باکتریایی نادر اما جدی و شدید در بافت های اطراف چشم است، که منجر به تورم دردناک پلک پایین و بالا و احتمالاً گونه و ابرو می شود. کاهش بینایی، برجستگی چشم، تب و درد چشم هنگام حرکت دادن آن از علائم دیگر این بیماری است. عمل پف چشم برای درمان این بیماری به کار برده نمی شود.

پری اربیتال یا سلولیت اطراف کاسه چشم

پری اربیتال یا سلولیت اطراف کاسه چشم یک التهاب و یا عفونت تقریبا شایع پلک و قسمت هایی از پوست پیرامون چشم است. این عفونت احتمال دارد توسط ویروس ها، باکتری ها یا دیگر عوامل بیماری زا ایجاد شود. عمل پف چشم برای درمان این بیماری به کار برده نمی شود.

اختلالات پوستی

اختلالات پوستی سبب ادم و التهاب پوستی اطراف چشم می شود. پف کردگی و ورم پلک ها می تواند به دلیل درماتومیوسیت، لوپوس و دیگر بیماری های مرتبط با پوست باشد. برای عمل پف چشم بایستی ابتدا با پزشک معالج مشورت کرد.

پیری

افزایش سن و پیری به صورت طبیعی سبب می شود بدن در طول شبانه روز بیش تر آب از دست دهد و این کار می تواند سبب تجمع مایعات شود.

بیماری شاگاس

این عفونت چشمی توسط یک حشره به اسم حشره بوسه زن ایجاد می شود. این عفونت می تواند سبب تورم در یک طرف بدن فرد گزیده شده شود، که تورم معمولا دردناک نیست. عمل پف چشم در این مورد کاربرد ندارد.

سندرم نفروتیک

بیماری که از مشکلات کلیه نشات می گیرد، که سبب احتباس مایعات می شود.

آلودگی با کرم گوشت خوک یا تریشین

این بیماری از نوعی کرم گرد که در بعضی از گوشت های خوک خام یا نپخته است، ایجاد می شود و می تواند سبب التهاب چشم ها شود.

اختلال در غدد اشکی

اختلال یا انسداد در عملکرد غدد اشکی چشم ها می تواند سبب التهاب در اطراف و پیرامون چشم ها شود.

انسداد رگ های اجوف فوقانی

انسداد قسمتی از قلب به اسم ورید اجوف فوقانی می تواند سبب جمع شدن خون در قسمت هایی از بدن که بالا تر از قلب قرار دارند، شود. و در نتیجه ادم اطراف چشم رخ می دهد. عمل پف چشم برای درمان این مورد کاربرد ندارد.

عمل پف چشم-dr-mkhansari.coma
عمل پف چشم-dr-mkhansari.coma

ورم ملتحمه

 این مورد چشم صورتی هم نامیده می شود، بیماری ویروسی است که سبب قرمزی و التهاب چشم می شود.

تروما به چشم

هر گونه صدمه و ضربه نزدیک به چشم از جمله کبودی چشم و اثر ناشی از جراحی زیبایی (جراحی پلک یا بلفاروپلاستی) می تواند سبب قرمزی و التهاب دور چشم فرد و در نتیجه پف اطراف چشم شود.

محصولات مراقبت پوست و آرایشی

وقتی فرآورده های مراقبت از پوست و آرایشی وارد چشم ‎می شوند، می ‎توانند سبب تحریک چشم و بافت اطراف آن شوند، که این مورد باعث بروز سرخی، ورم و آلودگی دردناک می شود. واکنش های آلرژیک نسبت به این فرآورده ها هم می توانند محرک ورم و باد پلک چشم شوند. از سلامت و اعتبار وسایل آرایشی خود اطمینان داشته باشید.

استفاده طولانی و زیاد از لنز تماسی

اگر لنز تماسی خود را زیاد و طولانی مدت در چشم نگه دارید، دچار پف و ورم چشم می شوید. لنز تماسی مثل یک پوشش چشم عمل می کند و باعث جلوگیری از رسیدن اکسیژن به چشم و تورم قرنیه چشم می شود. اگر با لنز تماسی بخوابید، فشار بیشتری به چشم وارد می شود و تورم را بدتر می کنید.

مراقبت نامناسب و بد از لنز های تماسی، مانند شنا کردن با لنز های تماسی، استفاده از لنز های کثیف، یا نگهداری لنز های تماسی در جا لنزی کثیف، می تواند سبب تورم پلک ها و عفونت چشم شود. استفاده از لنز های آسیب دیده هم می تواند سبب تورم پلک و تحریک چشم های شما شود.

در این جا موارد مختلف علل ایجاد پف چشم را بیان کردیم. این که برای کدام یک از موارد عمل پف چشم مناسب است و برای دیگری عمل پف چشم مناسب نیست، امری بسیار تخصصی است که فقط پزشک متخصص می تواند لزوم انجام یا عدم انجام عمل پف چشم را تشخیص دهد.

تاثیر عمل بلفاروپلاستی پلک

در بالا هم اشاره کردیم که زیبایی تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس انسان می گذارد. این مسئله باعث شده افراد برای دست یابی به زیبایی به انجام کارهایی مانند: عمل پف بالای چشم، عمل پشت پلک و جراحی زیبایی پلک روی آورند.
یکی از بارزترین دلایلی که افراد به دنبال عمل پلک چشم می روند تنها زیباتر به نظر رسیدن چهره آنان است.
همانطور که می دانید پوست ظریف و بسیار نازک روی پلک فوقانی ما وجود دارد. هر چه زمان می گذرد و انسان به دوره کهولت خود نزدیک می شود، پوست مقدار کلاژن کمتری تولید می کند.
این مسئله باعث می شود که پوست نتواند به خوبی بر جاذبه زمین غلبه کرده و افتادگی پوست را به دنبال دارد.
اما در حال حاضر با استفاده از عمل پشت پلک یا بلفاروپلاستی این مسئله را تا حد زیادی درمان کرده اند.
در واقع جراحی پلک باعث می شود که چهره انسان شاداب و جوان به نظر رسیده و نگاهش گیرایی قبل را به دست آورد. به هر حال که انجام جراحی بلفاروپلاستی یا حراجی پلک برای جنبه های درمانی هم به کار رفته و یکی از حراجی های ضروری به شمار می رود.

جراحی بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک راهی مطمئن و موثر به منظور رها شدن از پوست های اضافه دور چشم است.

جراحی پلک - dr-mkhansari
جراحی پلک - dr-mkhansari

کاربرد جراحی بلفاروپلاستی

کاربردهای عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از جراحی پلک برای درمان شلی پوست پلک بالایی چشم یا افتادگی آن و رفع چین و چروک های بالای پلک و جلوگیری از ایجاد مشکلاتی در قسمت انحنای پلک.
 • استفاده از بلفاروپلاستی پلک به منظور درمان افتادگی پوست به دلیل سنگینی آن و رفع اختلالات بینایی.
 • استفاده از بلفاروپلاستی پلک و جراحی پلک به منظور رفع تورم ها و پف چشم.
 • انجام بلفاروپلاستی پلک و عمل پشت پلک برای رفع تورم ها و پف موجود زیر چشم (عمل پف زیر چشم).
 • انجام عمل بلفاروپلاستی برای رفع شل شدن پلک پایینی و نمایان شدن قسمت سفید چشم.
 • عمل بلفاروپلاستی و کمک به رفع چین و چروک هایی ظریف موجود در پلک پایینی

درمان پف چشم چیست؟

همان گونه که در بخش پیش نیز گفته شد، پف زیر چشم می تواند علل بسیار مختلف و متعددی داشته باشد، بنابراین نمی توان برای رفع این مشکل یه نسخه واحد برای آن در نظر گرفت، چرا که بسته به نوع پف چشم بایستی درمان های مختلف و متناسبی را به کار گرفت.

اما به طور کلی برای پف زیر چشم که در اثر تجمع غدد چربی و یا مایعات و افزایش سن ایجاد می شوند، از عمل پف چشم استفاده می شود. باز هم تاکید می شود که انتخاب نوع درمان منوط به تشخیص علت عارضه است، پس بنابراین برای این امر با پزشکی متخصص و مجرب در ارتباط باشید.

اگر بخواهیم درمان های پف زیر چشم که مربوط به بیماری های مزمن و نیز مربوط به حوزه زیبایی هستند را در نظر بگیریم می توانیم به روش های زیر اشاره کنیم:

 • لیزر
 • عمل پف چشم یا بلفاروپلاستی
 • بوتاکس
 • کربوکسی تراپی

که در این بین، بسته به نوع عارضه شخص و فاکتور های دیگر که توسط پزشک تشخیص داده می شود، بیشتر روش عمل پف چشم انتخاب می شود.

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

همانطور که از صحبت های ما متوجه شده اید عمل بلفاروپلاستی یا همان عمل پشت پلک هم برای پلک بالایی هم برای پلک پایین انجام می شود. به هر حال در هر دو قسمت متخصص سعی می کند که از قبل قسمت هایی که باید برش داده شوند را مشخص نماید. عمل جراحی پلک ممکن است کمی وحشتناک به نظر آید اما خوشبختانه بعد از اتمام عمل و انجام بخیه ها جای زخم ها مشخص نمی شود. این یکی از مزایای جراحی بلفاروپلاستی است که همین مسئله هم یکی از عامل های محبوبیت بلفاروپلاستی پلک به شمار می رود. حال در ادامه موبه مو مراحل انجام جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

مراحل عمل بلفاروپلاستی پلک

در بالا هم اشاره کردیم که جراحی پلک و بلفاروپلاستی پلک برای اصلاح مشکلات پلک بالایی و پایینی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی در جراحی پلک معمولا برش هایی که با خط های طبیعی پلک همسو هستند در قسمت شکاف پلک بالایی و برش هایی دیگر پایین تر مژه های پلک پایینی به وجود می آورند.

معمولا در بلفاروپلاستی پلک یا جراحی پلک ایجاد برش ها به نحوی انجام می شود که پس از بهبودی کامل آن برش ها مشخص نباشند. در بالا هم گفتیم که جراح برای انجام عمل پلک چشم قبل از ایجاد برش ها محل هایی که باید هنگام جراحی برش دهد تا بالشتک های چربی یا پوست اضافه را بردارد، مشخص می کند.

جراح در عمل پشت پلک برای ایجاد برش ابزارهای دقیق جراحی را انتخاب کرده و پس از تخلیه بالشتک ها یا پوست اضافه بخیه هایی بسیار نازک و ظریف روی آن ها می زند. در برخی مواقع حراج در عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک از چسب بافتی هم استفاده می کند تا زخم ها بسته شده و ظاهر پوست را خراب نکند. 

بهتر است این نکته را هم بدانید که تنها پزشک می تواند مقدار برداشتن پوست اضافی، عضلات پیرامون چشم و چربی ها را برای انجام جراحی پلک تشخیص دهد. پزشک با توجه به ساختار عضلانی صورت، تقارن ابروها و ساختار استخوانی این مسئله را مشخص می کند. برخی اوقات حتی پزشک برای بهبود نتایج جراحی پلک و جوانسازی لایه های رویی پوست از لیرز کربن دی اکسید بهره می گیرد.

جراحی پلک-dr-mkhansari
جراحی پلک-dr-mkhansari

عوامل تاثیرگذار در جراحی پلک

عوامل بسیاری در جراحی پلک یا عمل بلفاروپلاستی تاثیر گذارند که در ادامه آن ها بررسی می کنیم.

از مهم ترین عواملی که روی این مسئله تاثیر گذارند ویژگی های فردی و جسمی فرد است، برای مثال می توان به میزان افتادگی پلک، تورم، پف چشم و التهابات چشم اشاره کرد. همه این عوامل دست به دست هم داده تا نتایج بلفاروپلاستی پلک و جراحی پلک را نمایان کنند. البته علاوه بر تمام این ها جراح هم می تواند تا حد زیادی روی نتایج جراحی پلک تاثیر گذار باشد. به هر حال که باید به این مسئله هم توجه زیادی شده و برای انجام این به پزشکی حاذق مانند دکتر خوانساری و کلینک زیبایی او مراجعه کرد.

جراحی پلک یا جراحی بلفاروپلاستی پلک برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم به طور کلی عمل پشت پلک یا بلفاروپلاستی برای افرادی که از مشکلاتی در نواحی پلک فوقانی و پایینی خود رنج می برند مناسب است. تمام افرادی که دچار مشکلاتی مانند افتادگی پلک، تورم، پف چشم و التهاب در قسمت پلک خود هستند می توانند از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی برای رفع مشکلاتشان استفاده نمایند. 

عوارض عمل بلفاروپلاستی

از مهم ترین عارضه هایی که جراحی پلک برای افراد به دنبال دارد می توان به عدم توانایی در بستن چشم ها به طور کامل اشاره کرد. البته که این عارضه بعد تا حدود چند هفته بعد از انجام بلفاروپلاستی پلک و جراحی پلک از بین می رود. 

اما با این حال برای کمک به برطرف نمودن هر چه سریع تر این عارضه جراحی پلک باید از قطره چشمی و  پانسمان استفاده کرد. دراین مورد بیمار باید  طی چند هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی و جراحی پلک فرد بیمار حتما باید چشم هایش را در طول شب پانسمان کند در غیر این صورت امکان خشک شدن چشمان فرد وجود دارد. 

البته که جراحی بلفاروپلاستی یا همان عمل پشت پلک عوارض دیگری هم به دنبال داشته که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دو بینی
 • ایجاد مشکلاتی در نحوه قرارگیری پلک ها
 • عفونت پلک
 • کوتاه شدن پلک ها
 • بی حسی پلک ها
 • برداشته نشدن پوست اضافه به صورت کامل
 • جای زخم واضح یا تشکیل اسکار

عمل پشت پلک - dr-mkhansari.com
عمل پشت پلک - dr-mkhansari.com

مزایای عمل پف چشم

 • از بین رفتن پف چشم که باعث از بین رفتن شادابی و جوانی چهره می‌شود
 • باقی ماندن نتیجه عمل گاهی تا پایان عمر و برای سال‌‌های متمادی
 • زیباتر شدن چشم‌ها و به تبع آن کل صورت
 • بهتر شدن میدان دید جانبی فرد
 • افزایش اعتماد به نفس شخص

هزینه عمل بلفاروپلاستی

هزینه های مربوط به عمل پلک چشم و جراحی پلک در موارد زیر خلاصه می شوند:

 • هزینه های مرتبط با آزمایش های پزشکی قبل از انجام جراحی پلک مانند: آزمایش خون
 • هزینه های مربوط به مراقبت ها و داروهای بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی و جراحی پلک

مراجعینی که از شهرستان ها یا خارج کشور به کلینک دکتر خوانساری مراجعه می کنند علاوه بر هزینه های فوق هزینه های اقامت را هم باید برای جراحی پلک بپردازد.

البته به یاد داشته باشید که بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا کلینک نخواهد بود، این مسئله باعث می شود که بیمارهزینه ای بابت بستری شدن بعد از انجام جراحی پلک نپردازد.

جراحی پلک - dr-mkhansari.com

نکات مهم قبل از جراحی پلک

قبل از انجام بلفاروپلاستی پلک باید موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • قبل از عمل پشت پلک مصرف داروهایی مانند آسپرین که خواص رقیق کنندگی پوست را دارند ممنوع است. علاوه بر آن استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن هم حتی از 2 هفته قبل از عمل توصیه نمی شود؛ چرا که خطر خونریزی را افزایش می دهند. 
 • استفاده از داروهای ضروری مانند فشار خون با مقدار کمی آب قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک یا جراحی پلک
 • هیچگونه آرایشی نباید روی صورت باشد، پس قبل از مراجعه به کلینک برای انجام جراحی پلک خود صورت را بشویید. 

آیا عمل پشت پلک برگشت دارد؟

از آن جایی که روند پیری را به هیچ عنوان نمی توان متوقف کرد، فرد حتی بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک هم دچار افتادگی پلک می شود. اما معمولا برای جلوگیری از چنین مسئله ای در کلینک دکتر خوانساری تنها زمانی عمل پلک چشم یا جراحی پلک انجام می دهند که فرد تا حدودی روند پیری خود را طی کرده باشد. 
آیا جراحی پلک برگشت پذیر است؟ در ویدئو زیر دکتر خوانساری به توضیح این مورد پرداختند.

چه زمانی برای جراحی پلک مناسب است؟

بسیار مهم است که یک فرد چه زمانی عمل پشت پلک یا بلفاروپلاستی را انجام دهد؛ چرا که در صورت انتخاب زمان و سن نامناسب برای این کار امکان برگشت این مسئله وجود دارد. از آنجایی که هر فردی ویژگی‌های منحصر به فردی داشته نمی‌توان گفت که نشانه‌های بالا رفتن سن در افراد مختلف مشابه است؛ چرا که نشانه‌های پیری در هر فردی متفاوت خواهد بود و نمی‌توان به صورت دقیق گفت هر فردی بعد از 50 سالگی نیاز به انجام عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک دارد. با این اوصاف سن عامل تعیین کننده نخواهد بود.

عمل پف چشم درد دارد؟

مانند هر عمل جراحی دیگری این عمل نیز قطعا با کمی درد و نقاهت همراه است، اما به دلیل ظریف و باریک بودن محل برش در عمل پف چشم، درد و سختی بسیاری کمی را برای فرد به همراه دارد. بنابراین نباید چندان نگران این مسئله بود، به علاوه در زمان عمل با استفاده از بیهوشی موضعی یا کامل این درد را به حداقل می‌رسانند همچنین پس از عمل نیز با تجویز و مصرف مسکن این درد به حداقل می‌رسد.

عمل پشت پلک - dr-mkhansari.com
عمل پشت پلک - dr-mkhansari.com

سخن آخر

جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی روشی است که برای جوانسازی پلک استفاده شده و در حال حاضر علاوه بر جنبه زیبای جنبه درمانی هم دارد. این روش از محبوب‌ترین روش‌های جراحی زیبایی در دنیا به شمار رفته و مشکلاتی مانند افتادگی پلک، تورم، پف چشم و التهاب را می‌توان به کمک آن برطرف نمود.
با انجام جراحی پلک افراد در سنین بالا می‌توانند به اندازه زمان جوانیشان شادابی و نشاط را در چهره خود ببینند. در صورتی که سوالات بیشتری در زمینه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی دارید می‌توانید با مشاورین ما در سایت دکتر مهرداد خوانساری تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول جراحی پلک یا بلفاروپلاستی 

جراحی پلک یا عمل پشت پلک یکی از روش هایی است که امروزه به منظور برطرف نموندن چین و چروک، پوست اضافه، پف دور چشم و افتادگی پلک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان شلی پوست پلک بالایی چشم یا افتادگی آن و رفع چین و چروک های بالای پلک و جلوگیری از ایجاد مشکلاتی در قسمت انحنای پلک.
درمان افتادگی پوست به دلیل سنگینی آن و رفع اختلالات بینایی.
رفع تورم ها و پف پلک.
رفع تورم ها و پف موجود زیر چشم.
رفع شل شدن پلک پایینی و نمایان شدن قسمت سفید چشم.
رفع چین و چروک هایی ظریف موجود در پلک پایینی

در جراحی پلک معمولا برش هایی که با خط های طبیعی پلک همسو هستند در قسمت شکاف پلک بالایی و برش هایی دیگر پایین تر مژه های پلک پایینی به وجود می آورند.
معمولا در بلفاروپلاستی پلک یا جراحی پلک ایجاد برش ها به نحوی انجام می شود که پس از بهبودی کامل آن برش ها مشخص نباشند. پس از تخلیه بالشتک ها یا پوست اضافه بخیه هایی بسیار نازک و ظریف روی آن ها می زند. 

دیدگاهتان را بنویسید

چطور میتونم کمکتون کنم؟How may I help you?
مشاوره با دکتر خوانساری
مشاوره